Tradycja i kryzys w Kościele - T. J. M. Jochemczyk

Wysyłka w: 48 godzin
Dostawa: Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności sprawdź formy dostawy
Cena: 15,00 zł 15.00
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Producent: SGK
Kod produktu: 9D3F-8300D
Pin It

Opis

Ks. Tomasz Józef Michał Jochemczyk

Tradycja i kryzys w Kościele

Książka ta pokazuje, że kryzys w Kościele jest spowodowany wieloma przyczynami i ma swoje najgłębsze źródło w XVIII w. Jest to przede wszystkim kryzys tożsamości kapłańskiej. Tylko powrót do prawdziwej wiary katolickiej, do Mszy Świętej trydenckiej i duchowości z nią związanej może pomóc nam przezwyciężyć ten kryzys.

Jest to kontynuacja rozmów, jakie Michał Krajski przeprowadził z Księdzem Tomaszem Jochemczykiem, a które zostały wydane pod tytułem: „Pomiędzy modernizmem i Tradycją”. Ksiądz opowiadał wówczas o swoim burzliwym życiu, trudnej drodze powołania, dochodzeniu do Tradycji, życiu proboszcza czterech parafii we Włoszech i o Mszy Świętej trydenckiej, jedynej Mszy, jaką Ksiądz odprawia.

Tym razem rozmowa dotyczy kryzysu w Kościele. Ksiądz Tomasz Jochemczyk nie ogranicza się do stwierdzenia faktu, że ten kryzys jest, ale pokazuje jego najgłębsze przyczyny sięgające XVIII w. Nie udziela łatwej odpowiedzi wskazując na jedną przyczynę, ale opisuje cały ich szereg tym samym wyjaśniając skomplikowaną sytuację współczesnego Kościoła.

Ksiądz Tomasz Jochemczyk wskazując na to, że mamy dziś do czynienia z olbrzymim kryzysem wskazuje także na drogi wyjścia z niego. Zawsze są to drogi, które prowadzą do Tradycji, do katolickiej nauki i liturgii, po to, by umiłować Pana Boga ponad wszystko i okazać Mu, jak największą cześć.

Pierwszą z tych dróg, jest powrót do Mszy Świętej trydenckiej. Tym razem Ksiądz skupia się na pokazaniu, że ze Mszą Świętą sprawowaną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, jak określana jest Msza trydencka, wiąże się głęboka i katolicka duchowość. Jest to wynikiem zasady, którą sformułował św. Prosper z Akwitanii w V wieku, a która brzmi „lex orandi lex credendi”, a więc „prawo modlitwy prawem wiary”. Kościół katolicki zawsze uznawał, że to, jak się modlimy ma bezpośredni wpływ na to, jak wierzymy.

Troska o wiarę powinna stać się zatem przede wszystkim troską o liturgię, która tę wiarę wyznacza i determinuje. Ksiądz ukazując duchowość Mszy Świętej trydenckiej pokazuje też, jak pewne współczesne reformy liturgiczne wpłynęły na zmianę naszej wiary, na pojmowanie Boga i na relację człowieka do Niego.

Drugą z dróg, które mogą nas wyprowadzić z obecnego kryzysu jest odkrycie z powrotem prawdziwej tożsamości kapłańskiej, która została zagubiona. Ksiądz Tomasz Jochemczyk patrząc nie tylko na polską rzeczywistość, ale mając także doświadczenie z Włoch, opisuje, jak np. porzucenie przez księży sutann wpływa na ich pojmowanie siebie. Wskazuje także na to, że i w związku z tym problemem ratunkiem jest powrót do Mszy Świętej trydenckiej, bo nowa Msza sprzyja rozmyciu tej najgłębszej prawdy o tym, kim jest katolicki kapłan, prawdy o tym, że jest ofiarnikiem, a więc tym, który składa Ofiarę. Kapłan katolicki jest także samą Ofiarą, bo jest „alter Christus”, drugim Chrystusem, który działa „in persona Christi”, w osobie Chrystusa.

Ksiądz zaznacza, że w momencie, kiedy kapłani zapominają o tej najgłębszej tożsamości stają się jedynie pracownikami socjalnymi, aktywistami społecznymi lub co najwyżej organizatorami różnorakich wspólnot. Ich powołaniem jest natomiast naprawdę, coś nieskończenie wspanialszego.

 

Ilość stron: 93

Okładka miękka

Rok wydania: 2014

 

Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności

Kraj wysyłki:

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl